Flex Esnek Metal Hortum Nedir
Flex Esnek Metal Hortum Nedir
Flex Esnek Metal Hortum Nedir
27.01.2021 16:11

FLEX ESNEK METAL HORTUM NEDİR | KULLANIM ALANLARI


Flex hortum nedir sorunsun yanıtı bu yazımızın ana konusu olacak. Esnek hortum olarak bilinen bu bağlantı parçaları hava, buhar ve gazlar gibi gazlı sıvılar ve su, yağlar ve kimyasallar gibi sıvılar dahil olmak üzere çok çeşitli sıvıları transfer etmek için kullanılır.

Esnek hortum nedir, nerede kullanılır, özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

FLEX HORTUM NEDİR?

Flex hortum nedir sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde vermek gerekir ki ne kadar önemli olduğu ortaya çıksın.

Esnek hortum olarak da bilinen bu elemanlar, hava, buhar ve gazlar gibi gaz halindeki sıvılar ve su, yağlar ve kimyasallar gibi sıvılar dahil olmak üzere çok çeşitli sıvıları aktarmak için kullanılır.

Hortumlar, boru sistemlerinde ileri geri hareket ederek, termal genleşme ve titreşimin emilmesi ve boruların merkezlenmesi için işlev görür.

FLEX HORTUM ESNEK HORTUM ÖZELLİKLERİ
 

Esnek hortumlar, boru sistemlerindeki yer değiştirmeleri absorbe etmek için tasarlanmış hortumlardır ve pek çok avantajlı özelliği nedeniyle tercih edilirler.

En önemli özelliği ısıya dayanıklılığı olan bu hortumlar mükemmel titreşim, esneklik ve basınç direncine sahiptir. 

 Bu hortumların özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Sıcaklık ve basınca dayanıklıdırlar.
 • Esnek yapıları sayesinde montajı kolaydır.
 • Korozif ortamlara karşı uzun ömürlüdürler.
 • Kolaylıkla eğilip bükülebilmeleri ve istenen ölçülerde rahatlıkla kesilebilmeleri sayesinde boru tesisatı yerine tercih edilmelerini sağlamıştır. 
 • Malzeme ve işgücünden tasarruf sağlarlar. 

Metal hortumlar esnek yapıları sayesinde titreşimin olduğu bölgelerde, paslanmaz yapıları sayesinde de sert akışkanların olduğu bölgelerde rahatlıkla kullanılabilirler.

Esneklikleri onlara gerilme ve yırtılma mukavemeti kazandırır. Ayrıca, güçlü titreşimlere veya soğutulmuş sıvı gazın taşınması gibi aşırı sıcaklıklara maruz kalmaları gibi farklı koşullar altında bile korozyon ve basınç dirençleriyle karakterize edilirler. Bu özellikleri sayesinde tüm sistemlerde tercih edilir.

Yüksek basınç ve sıcaklıklarda ekstra kat örgüsü ilavesi ile istenen basınç ve sıcaklık değerlerine ulaşılabilir.

Örgülü hortumlar, yüksek sıcaklık ve özellikle yüksek basınç değerlerinin söz konusu olduğu sistemlerde bağlantı elemanı olarak kullanılırlar. Akışkana, basınca, bağlantı şekline ve hareket miktarına bağlı olarak örgülü hortumlardaki boğum,  örgü teli sayısı ve katı seçilir.

KULLANIM ALANLARI

Flex hortum grubu günlük yaşantıda bile sıkça kullanılan elemanlardır.

Bu hortumlar, evlerde kombi ve ocak gibi çeşitli alanlarda, sayaçlarda, musluklar, armatürler ve dekoratif iç mekan gaz tesisatlarında kullanılmaktadır.

Kullanıldığı alanda ciddi bir güvenlik unsuru olan bu hortum grubu korozyona karşı da uzun ömürlüdür.

Bu uygulama alanlarının dışında su tesisatları, güneş enerji sistemlerinde, kazanlar ve fan coil sistemlerinde de kullanılmaktadırlar. Hortumun içinden geçen esas akışkanlar, doğalgaz, sıcak veya soğuk sudur.

Uygulama alanları ise şöyledir:

 • Her türlü akışkanın transferinde
 • Doğalgaz
 • Buhar
 • Isıtma havalandırma ve iklimlendirme sistemleri
 • LNG ve cryogenic uygulamalar
 • Kombi ve fan coil
 • Kazan bağlantıları
 • Kimyasal ve petrokimyasal tesisler
 • Gemi inşası
 • Gıda- İçecek
 • Demir çelik sanayi  
 • Otomotiv sanayi  
 • Hareketli sistemler
 • Her tür depo ve tank bağlantıları

FLEX HORTUM ESNEK HORTUM ÇEŞİTLERİ

Flex hortumlar örgülü hortum ve örgüsüz hortum olarak türlere ayrılabileceği gibi, bağlantı şekillerine göre de değişiklik gösterirler. Öte yandan titreşim önleyici flex hortumlar da bu gruba girmektedir. Titreşim önleyici hortumlar da, titreşim ve gürültüyü azaltmak için pompalar, motorlar, soğutma üniteleri veya klima ekipmanlarındaki besleme hatlarında kullanılır.

Örgülü ve örgüsüz çeşitlerde hortumun ölçüleri, basınç ve sıcaklık dayanımları farklıdır. Hortumlar bu farklılığa göre kullanılmalıdır.

Bağlantı şekilleri sabit flanş, döner flanş, rakor, nipel ve kaynak boyundur.

Bu hortumların paslanmaz çelik, PTFE katlı ve PTFE düz geçişli hortum borusu gibi çeşitleri de vardır.

PASLANMAZ ÇELİK HORTUM

Esasen paslanmaz çelik bir hortum iki bileşenden oluşur. İlk bileşen, hortumun göbeğine oturan ve herhangi bir yönde hareket etmesine veya bükülmesine izin veren nispeten ince bir oluklu tüptür. İkinci bileşen, çekirdeği çevreleyen, iç boruyu etkili bir şekilde kaplayan ve sert ve koruyucu bir tabaka görevi gören bir paslanmaz çelik tel örgüsüdür.

Bu bileşenler birlikte, bir dizi kullanışlı özelliğe sahip yüksek kaliteli esnek bir hortum borusu oluşturur. Paslanmaz çelik bir hortum sağlam, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Mükemmel ısı ve korozyon direnci gösterir ve çeşitli zorlu endüstriyel ortamlarda hayatta kalabilir. Oluklu iç boru dikişsizdir, bu nedenle hem gazların hem de sıvıların aktarımı için uygun hale getirir ve çelik dış kılıf fiziksel hasara karşı güçlü koruma sağlar.

Bu özelliklerin bir sonucu olarak, paslanmaz çelik hortum, petrokimya, kimyasal eritme, otomotiv ve elektrik üretim endüstrisi gibi bir dizi farklı endüstride popüler bir seçimdir. Temel amacı, kimyasalları ve diğer sıvıları taşımaktır; ancak bu spesifik endüstrilerde, yanlış hizalanmış boruları düzeltmek ve endüstriyel ekipman ve makinelerin yarattığı titreşimleri emmek için de sıklıkla kullanılır.

PTFE KATLI HORTUM

Yapısı açısından,  PTFE Katlı Hortum üç ayrı kategoriye ayrılabilir. İlki "Yalnızca Tüp" PTFE Katlı Hortum olarak adlandırılır ve tam olarak paket üzerinde söylediği şeyi yapar. PTFE kıvrımlı borunun bir temel katmanından yapılmıştır, son derece hafiftir ve yalnızca çok düşük basınçlı uygulamalar için uygundur.

İkinci tip PTFE kıvrımlı hortum, polimer örgülüdür. Hafiftir, ancak sadece tüpten biraz daha iyi basınç direnci gösterir.

Üçüncü tip paslanmaz çelik PTFE kıvrımlı hortumdur. Sert paslanmaz çelikten yapılmış kılıfı sayesinde, bu en dayanıklı çeşittir ve yüksek basınçlı uygulamalar için maksimum direnç seviyeleri sunar.

PTFE Katlı Hortum, olağanüstü ısıya dayanıklı ve kimyasal dirençli özellikler gösterir. Temizlemesi ve bakımı son derece kolaydır ve buhar transferi, soğutma, otomotiv endüstrisi ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için mükemmel bir seçimdirAntistatik boru ile takıldığında, PTFE kıvrımlı hortum, solventler ve yakıtlar gibi yüksek elektrik direncine sahip sıvıları başarıyla taşımak için de kullanılabilir. Çok yönlüdür, çok amaçlıdır ve sizin ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu tam esnek hortum türü olabilir.

PTFE DÜZ GEÇİŞLİ HORTUM BORUSU

PTFE Düz Geçişli Hortum Borusu, tek parça PTFE borusundan yapılmış bir tür esnek hortumdur. Çok pürüzsüz ve eksiz bir yüzeye sahiptir ve maksimum esneklik ve minimum miktarda gözeneklilik sunar. Düzgün delikli hortum borusu ayrıca korozyona, kimyasallara ve termal aşınma ve yıpranmaya karşı etkileyici bir direnç gösterir ve - örgülü paslanmaz çelik bir kılıfla takıldığında - fiziksel hasara ve aşırı yüksek basınçlara dayanabilir.

Çeşitli boyutlarda mevcut olan bu tür esnek hortum boruları, çeşitli farklı endüstrilerde kullanım için mükemmeldir - yüksek ve düşük basınçlı buhar, kimyasallar, boyalar, mürekkepler, yapıştırıcılar, yakıtlar, yağlar, deterjanlar, soğutucular ve gıda maddeleri. 

HELS FLEX HORTUM TİPLERİ VE İMALATI

Hels, flex hortum tipleri imalatında sektör lideri firmalar arasında yer almaktadır.

Hels Endüstriyel örgülü kangal hortumlar, örgüsüz kangal hortumlar, fitings kaynaklı örgülü esnek metal hortumlar, fitings kaynaklı örgüsüz esnek metal hortumlar, izoleli ve izolesiz örgüsüz fan coil hortumları, izoleli ve izolesiz örgülü fan coil hortumları, Omega V flex kaynak boyunlu flanşlı ve yivli, Omega  U Flex  hortumlarının imalatını gerçekleştirmektedir.

Bağlantı şekli flanşlı, kaynak boyunlu, nipelli ve rakorludur.

ÖRGÜLÜ KANGAL HORTUMLAR

Örgülü hortumlar yüksek sıcaklık ve özellikle yüksek basıncın olduğu sistemlerde bağlantı elemanı olarak kullanılır. Akışkana, basınca, bağlantı şekline ve hareket miktarına bağlı olarak örgülü hortumlardaki boğum, örgü teli sayısı ve katı seçilir.

Bağlantı şekli flanşlı, kaynak boyunlu, nipelli ve rakorludur.

Çalışma sıcaklığı -196, +600 arasında olan örgülü kangal hortumların anma çapı da DN 10'dan DN 300'e kadar uzanmaktadır.

ÖRGÜSÜZ KANGAL HORTUMLAR

Örgüsüz hortumlar çok kısa mesafelerde boru ve ekipman arasında dirsek, manşon ve rakor kullanmadan montaj yapmayı sağlar. Bu hortumlar işi kolaylaştıran özellikleri ile kullanıcılarına zaman kazandırır.

Bu hortumlarda da bağlantı şekli flanşlı, kaynak boyunlu, nipelli ve rakorludur.

FİTTİNGS KAYNAKLI ÖRGÜLÜ ESNEK METAL HORTUMLAR

İşlevi diğer esnek hortumlarla aynı olan bu elemanların hortumu  paslanmaz çelik, fittings karbon çelik, paslanmaz çelik ya da pirinçtir. Basınç aralığı 5- 200 bar arasıdır.

FİTTİNGS KAYNAKLI ÖRGÜSÜZ ESNEK METAL HORTUMLAR

Özel bağlantılı paslanmaz metal hortumlardan olan bu hortumlar düşük basınçta kullanılır. Paslanmaz çelik hortum, karbon çelik, paslanmaz çelik ya da pirinç fittingse sahip hortum 0,2 bar'dan 50 bara kadar kullanılabilir.

FAN COİL HORTUMLARI ÖRGÜSÜZ İZOLELİ

Fan coil hortumları örgüsüz izoleli, sıcaklık ve basınca dayanıklı, esnek yapıları sayesinde kolay montaj imkanı veren, korozif ortamlara karşı uzun ömürlü  hortumlardır.

Kolaylıkla eğilip bükülebilmeleri ve istenen ölçülerde rahatlıkla kesilebilmeleri sayesinde boru tesisatı yerine tercih edilmelerini sağlamıştır. hem ekstra malzemeden hem de zamandan tasarruf sağlarlar.

Esnek yapılır sayesinde titreşimin olduğu bölgelerde, paslanmaz yapıları sayesinde de sert akışkanların olduğu bölgelere güvenle kullanılabilirler.

Yüksek basınç ve sıcaklık olan ortamlarda ekstra kat örgüsü ilavesi ile istenen basınç ve sıcaklıkta çalışma imkanı verir.

Isı kaybını en aza indirmek için izolasyonlu seçeneği ile satışa sunulmuştur.

FAN COİL HORTUMLARI ÖRGÜSÜZ İZOLESİZ

Örgüsüz izoleli fan coil hortumu ile benzer bir işlevi olan bu hortumlar ısıtma sistemleri, kombi ve fan coil, şofben bağlantıları, kat kaloriferi radyatör bağlantılarında kullanılırlar. Örgüsüz hortumlar da 0.2 bardan 24 bara kadar kullanılabilir.

FAN COİL HORTUMLARI ÖRGÜLÜ İZOLELİ

Uygulama alanları ve sağladığı faydalar diğer fan coil hortumlarına benzeyen örgülü izoleli fan coil hortumları sadece basın aralığı ile benzerlerinden ayrılır. Örgülü izoleli tip fan coil hortumu 5 bardan 200 kadar kullanılabilir.

FAN COİL HORTUMLARI ÖRGÜLÜ İZOLESİZ

 Fan coil hortumları örgülü izolesiz tip hortumda yüksek basınç ve sıcaklık olan ortamlarda ekstra kat örgüsü ilavesi vardır. Bu sayede istenen basınç ve sıcaklıkta çalışma imkanına ulaşılır.

Örgülü olması daha yüksek basınçta kullanılmasını sağlar.

OMEGA V FLEX

Omega V flex bağlantı hortumları, özellikle deprem anında oluşabilecek  çökme ve yer değiştirmelerden doğabilecek zararları minimize etmek için yangın hatlarında bina dilatasyon geçişlerinde kullanılır. Sismik koruma sağlar, kısa boyları sayesinde de çok yer kaplamazlar.

Bağlantı türleri flanşlı, yivli ve kaynak boyunludur.

Basınç sınıfı PN 6 – 10- 16’dır.

OMEGA U FLEX

Omega U flex hortumlar da yangın hatlarındaki dilatasyon geçiş noktalarında kullanılmaktadırlar. V flexten sadece şekli ile ayrılır.

Bağlantı türleri flanşlı, yivli ve kaynak boyunludur.

ÜRÜN KATALOĞUMUZU
İNCELEYİN
Ürünlerimiz hakkında bilgi ve özelliklerini görmek için kataloğumuzu indirin!
ÇEREZ BİLGİLENDİRMESİ Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerezler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.